Co nam mówią etykiety?
Co nam mówią etykiety?

Producenci żywności zobowiązani są do umieszczenia szeregu informacji na etykietach produktów, które oferują. Wszelkie wytyczne na ten temat zawarte są na 46 stronach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Biorąc do ręki jakikolwiek produkt spożywczy między innymi powinniśmy poznać:

  • procentową ilość wszystkich składników z zaznaczeniem alergenów
  • masę składników wykorzystanych do stworzenia gotowego produktu
  • datę minimalnej trwałości i specjalne warunki przechowywania
  • informacje o wartości odżywczej i instrukcję użycia, jeśli jest taka potrzeb

    Składy długie i krótkie

Konserwanty, barwniki, pigmenty, stabilizatory, emulgatory, konserwanty, zagęszczacze… im dłuższy skład tym bardziej nafaszerowany produkt przed Twoimi oczami. Wiele ma w swoich składach tajemnicze substancje zwykle rozpoczynające się od litery E… Niektóre w teorii są nieszkodliwe, jednak zdecydowana ich większość ma negatywny wpływ na zdrowie.

Niektórzy łapią się za głowę słysząc cenę za butelkę naszego soku. Prawda jest jednak taka, że to właśnie my często wykonujemy ten gest, gdy patrzymy na soki z kurkumy, czy pokrewne szoty na odporność z minimalną zawartością kurkumy, nierzadko proszkowanej, sprzedawanych w plastiku, a w dodatku na bazie kurkumy niecertyfikowanej.

A Ty czytasz etykiety?

Aby dokonać korzystnego zakupu i zrozumieć cenę produktu warto zaprzyjaźnić się z etykietą i wyrobić sobie nawyk jej regularnego weryfikowania. Najistotniejszy jest oczywiście skład, który powinien przedstawiać wszystkie składniki produktu wraz z ich procentową zawartością, wymienioną malejąco.

Warto zwrócić uwagę na metodę produkcji oraz datę ważności. Soki podzielić można na świeżo wyciskane oraz pasteryzowane. Te pierwsze tłoczone są na zimno, dzięki czemu możliwie największa dawka antyoksydantów i cennych prozdrowotnych substancji przechodzi do soku, który ma krótki termin zdatności. W sokach pasteryzowanych wykorzystuje się temperaturę, która wytrąca z warzyw i owoców część ich cennych zasobów kosztem dłuższej daty zdatności.

Wiele soków wypycha się tanimi surowcami, podczas gdy wielkie napisy z frontu etykiety, jak na przykład „kurkumina z piperyną” zupełnie nie odzwierciedlają składu, a ponadto wprowadzają nieuważnego konsumenta w błąd.

Nasze podejście

Kochamy czerpać z potęgi natury, jak również uwielbiamy pałaszować, dlatego poszukując najróżniejszych produktów bacznie chłoniemy etykiety. Jeśli chodzi o nas, to jesteśmy transparentni w kwestii składu i zależy nam na jakości - nasze soki pozbawione są cukrów dodanych, aromatów, barwników, konserwantów i stabilizatorów – 0% dodatków, 100% natury ;)

Pilnujemy, aby wszystkie ważne dla Ciebie treści były widoczne i nie ukrywamy niewygodnych informacji – bo nie mamy nic do ukrycia!

Zrozum jakość i cenę czytając etykietę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl