Czym jest Ajurweda? Poznaj jej tajniki, które łatwo wprowadzisz w życie
Czym jest ajurweda? Tajniki najstarszej odmiany medycyny naturalnej

Wiele osób Ajurwedę uważa za najstarszą metodę uzdrawiania, której początki sięgają przeszło 5000 lat. Jej nazwa to zlepek dwóch pochodzących z sanskrytu słów: Ayus – życie i Veda – mądrość. Ajurweda to rodzaj medycyny holistycznej, która ma za zadanie wprowadzić harmonię między duszą, ciałem i umysłem.

Ajurweda opiera się na pięciu żywiołach, które tworzą nasze ciała, życie i otaczający nas wszechświat. Żywioły te to eter, ziemia, woda, ogień i powietrze. Każdy z żywiołów charakteryzuje się czymś szczególnym:

  • Ziemia wyraża stabilność, trwałość i ciężkość
  • Woda, w odróżnieniu od ziemi, ukazuje chwiejność i płynność
  • Ogień to wyraz energii, gorąca i ostrości
  • Powietrze określa ruch i aktywność, ale również szorstkość
  • Eter symbolizuje lekkość i delikatność

Wspomniane powyżej żywioły łączą się ze sobą w najróżniejszych proporcjach, tworząc w każdym z nas jedną z trzech energii ciała zwanej dosha. Zgodnie z Ajurwedą jest ona uwarunkowana genetycznie i nie mamy na nią najmniejszego wpływu. Dosha, czyli nasza energia, lub też typ osobowości, determinuje nasze cechy fizyczne, mentalne i emocjonalne.

Hinduska medycyna naturalna wyróżnia trzy rodzaje tej energii (doshy): Vata, Pitta oraz Kapha. Chcesz poznać swój rodzaj doshy? Polecamy Ci do rozwiązania przykładowy test: tutaj lub tutaj

Jak wprowadzić najprostsze zasady Ajurwedy do Twojego życia?

Dowiadując się jakim typem doshy jesteś, możesz wprowadzić do swoich codziennych rytuałów zmiany, które odpowiadają twojej osobowości. Niezależnie jednak od tego, możesz do swojego życia wprowadzić więcej zdrowia i równowagi prostymi i uniwersalnymi sposobami:

Zatroszcz się o jakość snu.

W objęciach Morfeusza nasze ciało, ale i umysł regenerują się, mózg „szufladkuje” zebrane informacje i zdobytą w ciągu dnia wiedzę, a system immunologiczny podlega pełnej regeneracji. Ludzie potrzebują standardowo od 6 do 8 godzin regularnego snu każdej doby, tak aby zegary wewnętrze i rytmy biologiczne sterujące organizmem mogły codziennie funkcjonować na pełnych obrotach. Warto spać tak zwanymi cyklami, złożonymi z pięciu faz snu. Średnio jeden taki cykl trwa około 90 minut i na bazie jego wielokrotności najlepiej ustalić godzinę położenia się do łózka.

O śnie powstało wiele publikacji, a my polecamy na przykład książkę „Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” (ang. „Why we sleep”) autorstwa Matthew Walkera, czy jeden w odcinków z podcastu Karoliny Sobańskiej, o medycynie snu i o tym dlaczego warto się wysypiać.

Pamiętaj o znaczeniu przyjemności.

Karm swoje życie inspirującymi wrażeniami i nietuzinkowymi doświadczeniami, eksperymentuj, próbuj i poznawaj, pobudzaj wszystkie zmysły i gwarantuj sobie regularną dawkę ekscytujących doznań! Rozpocznij od swoich zainteresowań, nawet najprostszych rzeczy, które jednak sprawiają Ci radość. Jeśli czujesz się z czymś wyjątkowo dobrze może pora zrobić kolejny krok w tym kierunku? Przebiec półmaraton, zapisać się na kurs rzeźby, dziergania czy malarstwa, a może ugotować coś szczególnie wykwintnego i zapisać się na kurs gotowania? Obecnie niektóre miejsca oferują również kursy online! Wybór zależy od Ciebie, grunt to zrobić ten pierwszy krok :)

Dobierz odpowiednie dla siebie ćwiczenia

Wielu z nas ma obsesję na punkcie intensywności ćwiczeń, tygodniowej ilości treningów, jak i rygorystycznej diety. W tym, jak i każdym innym aspekcie Ajurweda skupia się na jednostce, ponieważ zgodnie z jej praktykami każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy. Oznacza to, że to co dla jednego okaże się świetnym rozwiązaniem, dla drugiego będzie zwyczajnie szkodliwe. Aktualny stan zdrowia, kondycja fizyczna i psychiczna, wiek, ale również panujący klimat i pora roku mają w Ajurwedzie kluczowe znaczenie w doborze prostych ćwiczeń prowadzących do optymalnego zdrowia i kondycji. Nie każdy musi biegać czy ćwiczyć na siłowni i wyciskać z siebie siódme poty. Równie wartościowe są takie sporty jak jazda na rowerze, joga, pilates, czy gra w koszykówkę. Cokolwiek sprawia, że na Twojej twarzy pojawia się uśmiech!

Znaczenie diety w Ajurwedzie

Aromatyczna, bujna i kolorowa dieta to w zgodzie z Ajurwedą elementarny składnik długiego i szczęśliwego życia. 

Każde danie powinno być kompozycją sześciu smaków: ostrego, słodkiego, słonego, kwaśnego, gorzkiego i cierpkiego. Świetnym przykładem ajurwedyjskiego dania jest dhal – indyjski krem z soczewicy, którego przepis znajdziesz na przykład na blogu Kwestia Smaku.  Oczywiście w warunkach polskich nie jest łatwo codziennie zachowywać taką dietę. Możemy starać się jednak o wzbogacanie jej o jak najwięcej składników, które w ajurwedzie mają duże znaczenie. Świetnym przykładem jest kurkuma, obecna w większości ajurwedyjskich dań. Nadaje ona intensywny kolor i smak potrawom, jest również lekiem na dolegliwości. O tym piszemy w naszych artykułach na naszym blogu tutaj i tutaj.

Stosując zasadę „sześciu smaków” przyjmiesz składniki większości głównych grup żywieniowych, a kolorowe produkty jako silne przeciwutleniacze wzmocnią odporność i kondycję organizmu, hamując przy tym proces starzenia organizmu oraz produkcję i rozwój komórek kancerogennych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl