Pozytywny wpływ kurkuminy na nasz organizm
Jak kurkumina działa na nasz organizm w chorobach?

Kurkumina zawarta w ostryżu długim stymuluje spalanie tłuszczu, obniża poziom cukru, sprzyja jelitom, pomaga nadwyrężonej wątrobie, zwiększa kondycję stawów, kości i chrząstek, poprawia nastrój, zwalcza depresję, ale to nie wszystko. Jej najcenniejszą zaletą jest zdolność redukowania i zwalczania stanów zapalnych. Jak jeszcze kurkumina działa na nasz organizm?

Kurkumina to jedna z niewielu występujących naturalnie substancji, która atakuje nowotwór na kilka sposobów jednocześnie. Aby zrozumieć jej rolę w zwalczaniu stanów zapalnych, guzów, chorób przewlekłych czy nowotworów, w dzisiejszym artykule przybliżymy Wam przykładowe zjawiska, w których kurkumina "może maczać swoje palce" :)

Kurkumina zabija obumarłe komórki

Apoptoza to inaczej cykl życia i śmierci komórek. W przypadku infekcji czy stanu zapalnego część genów staje się wadliwa, przez co traci swoje funkcje pierwotne. W odróżnieniu od zdrowych komórek, które w naturalny sposób opuszczają organizm, te obumarłe pozostają w naszym organizmie i są otaczane przez stale produkowane zdrowe komórki. Tak powstają guzy nowotworowe. Kurkumina z kolei zabija komórki, których biologiczny czas nadszedł końca, nie uszkadzając przy tym zdrowych struktur, w odróżnieniu od szeroko stosowanych leków czy metod farmakologicznych.

Kurkumina osłabia komórki rakowe

Chemiooporność to sytuacja, w której chemioterapia z czasem przestaje działać na organizm. Guzy stają się oporne na działanie leków, podczas gdy komórki rakowe wciąż się namnażają. Kurkumina osłabia je i czyni bardziej „bezbronnymi”, dzięki czemu chemio-terapia może być skuteczniejsza. Istnieją badania, które potwierdzają i rozbudowują teorię, z której wynika, że kurkumina podnosi wrażliwość na niektóre rodzaje leków stosowanych w chemioterapii różnych nowotworów. Ponadto, może chronić sąsiednie tkanki i organy od zniszczeń zwykle powodowanych chemioterapeutykami.

Kurkumina budzi geny zwalczające chore komórki

Epigenetyka to nauka zakładająca, że genetyczne dziedziczenie nowotworów jest rzadkością i większości z nich można profilaktycznie zapobiegać, a nawet je ujarzmić. Kurkumina dociera do znaczącej ilości genów. Budzi geny zwalczające chore komórki, jednocześnie ograniczając ich aktywność, co automatycznie je osłabia. Oprócz zwiększania ilości genów aktywnie zwalczających raka i usypianiu komórek rakowych w tym samym czasie stymuluje rozmnażanie się zdrowych komórek, co w perspektywie czasu chroni je przed uszkodzeniami i mutacjami prowadzącymi do wielu schorzeń, chorób degeneracyjnych czy samego raka.

Kurkuma to jedna z najzdrowszych roślin, a świeżo wyciskany sok z jej kłacza to najlepsze naturalne źródło kurkuminy. Połączenie jej z imbirem ma jeszcze silniejsze prozdrowotne działanie.

Bibliografia:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4603973/ 
2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2314853517303001
3. https://link.springer.com/article/10.1007/s11357-014-9744-y
4. http://www.czytelniamedyczna.pl/2543

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl