Suplement, przyprawa, czy sok z kurkumy?
Suplement, przyprawa, czy sok z kurkumy?

Zwolennicy czerpania z natury, jak również niekonwencjonalnych metod leczenia mogą kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie w domowym zaciszu. Wystarczy sięgnąć po kurkumę!

Badania kliniczne produktów pochodzenia roślinnego trwają od około 25 lat i aktualnie dysponujemy stosunkowo niewielką grupą surowców pochodzenia roślinnego o potwierdzonej skuteczności ich działania. Jednak za te uznane i najbardziej popularne uznać można: cebulę czosnku, ziele dziurawca, liść miłorzębu japońskiego, kłącze kurkumy, kwiatostan głogu, liść bluszczu czy kłącze imbiru.

A ponieważ my, jak wiadomo, lubujemy się w kurkumie, to dzisiaj opowiemy o niej i o tym, w jakiej postaci najlepiej ją przyjmować!

Kurkuma jako przyprawa

Najbardziej popularna i najtańsza forma kurkumy to ogólnodostępna przyprawa. Mielona kurkuma pozyskiwana jest z naturalnego kłącza, które najpierw się gotuje, a potem suszy, aby finalnie uzyskać formę przyprawy z długim terminem przydatności.

Nie sposób jest jednak kontrolować producentów suszonych przypraw, czy sam proces suszarnictwa, który może ingerować we właściwości produktu. Obróbka termiczna wytrąca z kolei część cennych dla zdrowia substancji.

Współczesne metody pozwalają zachować dobroczynne substancje znajdujące się w kurkumie tylko i wyłącznie pod warunkiem, że suszenie odbywa się w odpowiednich warunkach i w niskiej temperaturze.

Suplementy z kurkuminą

Suplementy, kapsułki, czy tabletki to ekstrakty kurkumy zawierające kurkuminę – jedną z najzdrowszych, aktywnych biologicznie substancji zawartych w kłączu kurkumy. Preparaty te często łączone są z piperyną, która zwiększa absorpcję samej kurkuminy nawet o 2000%.

Ekstrakty roślinne wydobywane są dzięki dyfuzji, za pomocą której przy doborze odpowiedniego rozpuszczalnika uzyskać można pożądaną substancję w sproszkowanej formie.

Nie gwarantuje ona jednak efektywnego wchłaniania cennych, aktywnych biologicznie składników przez nasz organizm, które chemiczny rozpuszczalnik może częściowo wytrącqć i tym samym zmniejszać pozytywne działanie kurkuminy na organizm.

Poza samą kurkuminą w kurkumie istnieje wiele innych substancji, które mają właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe. Tych substancji suplementy diety najczęściej jednak nie zawierają.

Świeżo wyciskany sok z kurkumy

Sok z kurkumy zyskuje na co raz większej popularności, ponieważ w przystępny sposób umożliwia wprowadzenie do organizmu potężnej dawki nieocenionych dla zdrowia substancji. 

Świeżo wyciskany sok ma w sobie możliwie największą dawkę substancji prozdrowotnych, a ich wchłonięcie przez organizm trwa zaledwie kilkanaście minut. W trakcie wyciskania soku nie wykorzystuje się wysokiej temperatury, a ponadto większość zawartych w roślinach pektyn oddalana jest od soku, co nie uruchamia długiego procesu trawienia.

Kurkuma, zwana również ostryżem długim, swoją prozdrowotną sławę zawdzięcza kurkuminie, jednak jest ona jedną z wielu substancji aktywnych biologicznie dostępnych w tej roślinie.

W szale modnej kurkuminy można jednak zapomnieć o innych równie cennych dla zdrowia kurkuminoidów jak: cyklokurkumina, bisdemetoksykurkumina, czy demetoksykurkumina. Kurkuminoidy to jedno, zaś turmerony to kolejne zawarte w kurkumie związki o silnych właściwościach przeciwzapalnych.

Większość suplementów pomija te substancje, a my – zwolennicy czerpania z natury wykorzystujemy cały jej potencjał, oferując świeżo wyciskany sok z ekologicznego kłącza kurkumy.

Pamiętaj, że kurkuma to nie tylko kurkumina! Przyjmując ją w całej postaci - a dokładnie tak tworzymy nasze soki - kompleksowo wykorzystujesz potencjał licznych substancji w niej drzemiący.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl