Sekrety kurkumy
18.jpg

Sekret kurkumy kryje się w kurkuminie, która nadaje jej intensywnego wyglądu, smaku i zapachu. Ta magiczna substancja wykazuje pozytywne efekty w leczeniu większości schorzeń i chorób, w których była badana. Kurkumina to jeden z najsilniejszych antyoksydantów występujących w naturze. Zobacz, jak działa na wątrobę, stawy i nastrój:

Pomaga nadwyrężonej wątrobie

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym karmiono szczury w sposób symulujący wysokie spożycie alkoholu. Zwierzęta, którym dodatkowo podawano kurkuminę, nie miały objawów uszkodzenia wątroby zwykle powiązanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Badacze stwierdzili, że kurkumina blokuje molekuły odpowiedzialne na zapalenie i obumieranie tkanek. Z tego wynika, że spożywanie kurkumy może pozytywnie wpłynąć na cały nasz organizm. Inne badanie wykazało, że u zwierząt, którym usunięto 70% wątroby i które zażywały kurkuminę, w czasie zaledwie 24 godzin zaczęła się tworzyć nowa tkanka wątrobowa.

Zwiększa kondycję stawów, kości i chrząstek

Badania kliniczne udowadniają, że kurkumina redukuje stany zapalne. Ponadto uwalnia od bólu i pomaga odbudować zniszczoną tkankę chrzęstną, przywracając stawom młodzieńczą elastyczność. To jednak dopiero początek. Kurkumina likwiduje biologiczne wskaźniki stanu zapalnego, przeciwdziała rozpadowi chrząstki, zapobiega rozwojowi lub postępowi artretyzmu, czego dowiedli kanadyjscy naukowcy. Z kolei włoscy stwierdzili, że pacjenci z chorobą zwyrodnieniową regularnie zażywający kurkuminę ograniczyli potrzebę stosowania niesteroidowych leków zapalnych o 63%. Czy nie brzmi to zachęcająco?

Poprawia nastrój, zwalcza depresję

W badaniu opublikowanym w 2014 w czasopiśmie Phytotherapy Research zestawiono działanie antydepresantów i kurkuminy. Po sześciu tygodniach u osób, które zażywały Prozac objawy depresji uległy zmniejszeniu o 64,7%, a o 62,5% u tych, które stosowały wyłącznie kurkuminę. Działa ona jak leki farmakologiczne, jednak bez skutków ubocznych. Zdaje się, że producenci niektórych leków mogą mieć kłopot w walce z naturalnym sokiem z kurkumy. Kurkumina zmniejsza ponadto stan zapalny mózgu i stymuluje tworzenie w nim nowych komórek. Polepsza to jego równowagę i podnosi poziomy takich neurotransmiterów jak noradrenalina, tryptofanu czy dopamina.

Ponadto ostryż długi redukuje lub usuwa poziom stanów zapalnych, zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób chronicznych oraz jest jedną z najskuteczniejszych substancji naturalnych, które zapobiegają nowotworom. Nasze soki z kurkumy z imbirem lub chili potraktuj jako szot na odporność – regularne spożywanie 100 ml dziennie przyniesie efekty już po dwóch lub trzech tygodniach.

Inne właściwości kurkumy i zalety regularnego picia soku z kurkumy możesz poznać tutaj.

sok z kurkumy

Bibliografia:

  1. Perkins, K., Sahy, W. and Beckett, R., 2016. Efficacy of Curcuma for Treatment of Osteoarthritis. Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine, 22(1), pp.156-165.
  2. Sanmukhani, J., et al. 2013. Efficacy and Safety of Curcumin in Major Depressive Disorder: A Randomized Controlled Trial. Phytotherapy Research, 28(4), pp.579-585.
  3. Buonomo A. R., et al. 2017. The role of curcumine in liver diseases. Archives of Medical Science, 15(6). DOI: 10.5114/aoms.2018.73596
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl